Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Yüzünü Güneşe Dön Gölgeler Arkanda Kalsın

Yüzünü Güneşe Dön Gölgeler Arkanda Kalsın…

Karşı koymak, direnmek ve tepki göstermek, istemediğiniz olumsuz durum her ne ise onu güçlendirip hayatınıza daha fazla dahil etmekten başka hiçbir işe yaramaz. Çünkü direnç göstermek demek karşı olduğun durum ile hala ve daha fazla meşgul oluyorsun demektir. Bu da onun enerjisini yükseltmekten başka bir şey değildir.

Binlerce yıllık insanlık tarihi boyunca bize dayatılan ve öğretilen, sürekli çaba ve mücadele anlayışı sebebiyle, bu kavgacılık kültürünü bırakmak hızlı ve kolay olmayabilir. Ama direnmeyi, kendi yolunuza odaklanmayı ve teslimiyeti deneyimledikçe daha huzurlu olduğunuz göreceksiniz. ve bu her seferinde daha kolay olacak.

Her Şey Olması Gerektiği Gibi

Unutmayın, her şey olması gerektiği gibi olur ve iyi ki de olmuştur. Her şeye ve herkese olması gerektiği gibi ve olmak istediği gibi olma özgürlüğünü tanımadığınız müddetçe kendi özgürlüğünüze kavuşamazsınız.

Olumsuzluklar hakkında konuştuğunuzda ve onlara dikkatinizi yönelttiğinizde onları güçlendirir ve onların çoğalarak (yenileri ile birlikte) hayatınıza dahil olmasını sağlarsınız. Bunun hiç kimseye yardımı olmayacağı gibi tam aksine olumsuz olarak adlandırdığınız durumun kendisine fayda sağlamaktadır.

Yapmanız gereken, sorundan bahsederek şikayet söylemleri dile getirmek yerine, çözümden ve yapılabilecek güzel şeylerden bahsetmek ve hatta bunları yaparak eyleme geçmektir.

Daha basit ve kolay anlaşılabilecek bir örnek vermek gerekirse; karşıdan karşıya geçerken, trafik kurallarına uymayan hızlı bir sürücü tarafından ezilerek yaralanmış bir birey gördünüz. Hemen yanına koştunuz ve başladınız kaçıp giden aracın arkasından bağırıp çığırarak naralar atmaya, küfürler savurmaya. Sonrasında hırsınızı alamadığınız için hemen polisi aradınız ve onlara da kaçan sürücünün ne kadar kötü ve ahlaksız biri olduğunu anlatıp durdunuz. Yakalanmasını, ceza almasını ve hatta hapse tıkılması gerektiğini bahsedip arabasını tarif ettiniz. Plakayı göremediğiniz için hemen yakındaki esnafları ziyaret edip güvenlik kameralarından o adi sürücünün plakasını bulmak için onlara da baskı yapıp durumun kötülüğünden konuştunuz sürekli.

Yaralanan kişi mi? Siz sürücü ile uğraşırken O çoktan öldü :), devam edin siz…

Yapmanız gereken sürücü ile uğraşmak değil, yaralanan kişiyi kurtarmaktı.

İyilikten ümidiniz kesmeyin ve iyilik için eylemde bulunun. Kötülük kendiliğinden ortadan kaybolacaktır.

Yüzünü güneşe dön, gölgeler arkanda kalsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir