Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Virüs Farklı Bir Bakış Açısı

Virüs, Farklı Bir Bakış Açısı…

Bu talihsiz bir gerçeklik, ama bu biraz sık oluyor. 2003 SARS vardı, 2012 MERS vardı. Şimdi Corona… Yeni isimler var, ama aynı tehdit, büyük ölçüde aynı kaynaklardan geliyor. Peki, Çin halkı buna bakmalı, bu bize neden tekrar tekrar oluyor? Şu anda çok şiddetli bir grip var. Yaklaşık on beş milyon Amerikalı enfekte, ancak insanlar bu konuda çok heyecanlı değiller, çünkü aynı oranda öldürmüyorlar.

Çok yaşlı insanlar, çocuklar bazen ölebilirler ama böyle öldürmüyor. Bunun böyle öldürmesinin nedeni, insanlardan duyduğum şey, bir bakteri ya da virüs bilimcisi ya da bir şey değil, duyduğumdan, çünkü insan sistemi için çok yeni. Çin’in bazı bölgelerinde diyetin bir parçası olarak maalesef yenen diğer memelilerden, vahşi hayvanlardan geliyor, buna tekrar tekrar neden oluyor. Yani bu vahşi hayvanların ele almaya yetkili olmadığımız belirli şeyleri, virüsleri ve bakterileri var.

Virüs Farklı Bir Bakış Açısı

Hepimiz bu şeylere sahibiz, ancak bedenlerimiz çoğunu idare etmeye yetkiliyiz, ancak bu hayvanlarda ne var, bunu başaramayız çünkü sistemimiz için çok yeni, sistemimiz ele almak için gerekli antikorlara sahip değil. Bunu söyledikten sonra, bu Çin halkının uzun vadede bakması gereken kültürel bir konudur. Çin hükümeti, görebildiğim kadarıyla, bunu bir savaş zeminde ele alıyor. Atılan adımlara baktığımda, görebildiğim kadarıyla daha fazla insanın yapabileceği başka bir şey yok, ama bunu kaldıramayacaklar çünkü insanlar hareket edecekler.

Eğer dersem, öksürme ugh ugh ugh, yani insanlar böyledir. Böylece insanlar hareket edecek ve zaten hareket ettiler. Wuhan’dan yaklaşık beş milyon insanın dışarı çıkmış olması bekleniyor. Peki nereye gittiler? Nereye gittiklerini, hangi amaçlarla gittiklerini bilmiyoruz. Mükemmel sağlıklı görünebilirler, ancak hala yayıyor olabilirler. Bu şeyin benzersizliği budur. Hasta olmayacaklar, mükemmel sağlıklı görünecekler ve hala yayıyorlar.

Virüs Farklı Bir Bakış Açısı

Yani insanlar arasında belli bir korku var. Tabii ki, videolar etrafta dolanıyor, insanların patır patır nasıl sokakta öldüğünü gösteriyor. Çinli bir yüz gördüğünüzde insanlar korkuyor. Bu korku birleşme kaçınılmaz olarak gerçekleşecek, ancak Çinliler de bunun hassas bir zaman olduğunu anlamalı. Tecriti ayrımcılık olarak yanlış anlamayın, lütfen bunu yapmayın. Lütfen, hiçbir ayrımcılık yok, ama enfekte olursanız, kendi evinizde bile sizi izole edecekler, değil mi?

Aynı şekilde, Çin halkı bunu iyi bir ruhla almalı ve öksürmemelidir. Ancak bununla başa çıkmanın farklı yolları vardır. Bazıları kötü bir şekilde idare edecek. Bazıları güzel bir şekilde halledecek, bu sese sahip miyiz hmm? Sizin için bir ses çalmama izin verin, bir enfeksiyonla başa çıkmanın farklı yolları var. Yani felaketler yolumuza geldiğinde, bununla başa çıkmanın birçok yolu vardır.

Zarifçe…

Zarifçe halledelim. Ahh. Bir şeyler gelmeye devam ediyor. Virüs gelecek, bu gelecek, gelecek, ama nasıl ele aldığımız bize bırakıldı. Belki de bunu umarız halledebiliriz, ama hangi şekilde olursa olsun bunu nazikçe yapalım. Birisi enfekte olursa, ihtiyaçları olan şey kesinlikle tecrit, ama şefkattir, ayrımcılık değil, tamam mıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir