Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Tam Şu An

Tam Şu An…

Bugün de geçecek ve “bugün” dediğin güne dün, geçen gün ve geçmiş diyeceksin. Bunu kendine sıkça hatırlat. Hiçbir şeyi geri dönüp düzeltemeyeceksin. Ağlasan da sızlansan da hiçbir şey değişmeyecek. Geçmişini değiştiremez ama temizleyebilirsin.

Ve geçmişini sadece bugünün ile temizleyebilirsin.

Geçmiş dediğin şeyler sadece dudaklarında bir tebessüm olarak kalsın. Geçmiş ya da gelecek ile meşgul olmak yapamadıkların yüzünden yapabileceklerini engellemekten başka bir şey değildir.

Beklenti Hastalığı

Beklentide olma alışkanlığını bırak. Geçmişte olan talihsizliklere üzülmen, gelecekte olmasını beklediğin güzelliklere bel bağlaman hiçbir fayda sağlamayacak. Hiç kimse sana bir fırsat vermeyecek, hiçbir servet sana altın tepsiyle sunulmayacak.

Karamsar olduğumu düşünme, bu bir müjdedir. Başarmak için hiç kimseye ihtiyacının olmadığının müjdesi. Ne yapacaksan sen yapacaksın ve yapabilirsin. Ne olacaksa şimdi olacak. Şimdi ne yapabilirsen ileride bunun sonuçları ile karşılaşacaksın.

Geçmiş ve gelecek ile ilgilenip beklenti hastalığına kendini bir kere kaptırırsan bu kronikleşir ve erteleme alışkanlığına dönüşür. Erteleme de en büyük akıl hastalıklarından biridir. Zamanda yolculuk yapmayı bırak. Zaman yok emin olabilirsin. Sadece tek bir an var.

Tam Şu An

O yüzden en yapman gerekiyorsa yap. Şu olursa yaparım deme, şimdi ve o olmasa da yap. Şundan sonra yaparım deme, şimdi ve hemen yap. Şunlara ihtiyacım var, onları elde ettikten sonra deme, şimdi ve elindekiler ile yap.

Erteleme

Erteleme başına olmadık işler açacaktır. Bir kere bulaşırsa bünyene, bir daha hiçbir şeyi zamanında yapamaz hale gelirsin. Her şey gecikir ve geciken şeyin ağırlığı artar. Bir bakmışsın eskiden çok kolay görünen işler üst üste yığılmış ve artık hepsi çok zor. Bu seni üzüntüye, strese ve karamsarlığa sürükler.

Bu karamsarlık yine yakın geleceği düşünmene yol açar. Yetişmeyecek, bitmeyecek şeyleri düşünmeye başlarsın. Bu yine gelecek ile meşgul olmaktır. Üstesinden gelemeyeceğini düşündüğünden beklenti içine girersin ama hiç bir beklentin gerçekleşmez. Yapamayacağına inandığın anda tek çaren kalmıştır, yapamadıklarını ertelemek. Ve yine en başa dönersin.

Sen ertelersin ama başkaları ertelemez. Eline gelmiş fırsatları teker teker kaçırmaya başlarsın. Senin ertelediklerini, ertelemeyen bir başkası yapar. Senin hazırladığın ve olgunlaştırdığın tüm o bereketi başkası tadını çıkara çıkara elde eder.

İşler elinden gider. Sağlık elinden gider. Yıllar gözünün önünden geçer gider ve bir bakmışsın koskoca bir ömür yitip bitmiş. Bun düzeltmek mümkün. Hem de dünyanın en küçük şeyi ile:

Tam Şu An

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir