Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Psikolojik Zaman

Psikolojik Zaman…

Zamanın sadece bir illüzyon olduğunu söylesem ne derdiniz? Çılgınca mı geliyor?

Evet, zamanın etkilerini yaşadığımız gerçek. Güneşin doğuşunu ve batışını, mevsimlerin gelip geçişini, yaşlanmanın belirtilerini… Peki ya aslında zaman nedir, biliyor muyuz? Albert Eİnstein’a göre: “Geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki fark yalnızca, inatçı bir yanılsamadan ibaret.”

Geçmiş ve gelecek zihnimizin içinde üretilenlerden başka bir şey değil. Ciddi anlamda var olan tek an ŞU AN. Ebedi mevcudiyet… Düşünsenize, “şu an” dışında yaşadığınız bir an bile yok. Bunu anladığımız anda, zamanı bir araç olarak görmeye başlayabilir ve sadece birer konsept olan geçmiş ve geleceğin şu anki ruh halimizi etkilemesinin önüne geçebiliriz.

Saat zamanıyla ve psikolojik zamanla yaşamanın farkı işte budur. Psikolojik zaman zihnimizin içinde yaşadığımız zamandır; geçmiş anılar ve geleceğe dair senaryolar. Farkında olmaz isek psikolojik zamanda takılıp kalabiliriz.

Psikolojik Zaman

Geçmişte yaşamak; suçluluk, pişmanlık, içerleme, üzüntü gibi affetmeyişin farklı formları olan duygular yaratır. Gelecekte yaşamak; huzursuzluk, gerginlik, stres ve kaygı gibi korkunun farklı formları olan duygular yaratır.

Önceden, geleceğe dair o kadar endişeliydim ki hemen gelsin isterdim. Böyle bir ruh halinde, şu anı hep kaçırırsınız. Çünkü sanırsınız ki gelecek size daha çok mutluluk getirecektir. Hemen sonuca gitmek ister ve şu an olup biten her şeyi kaçırırsınız.

Saat zamanı her an akıp giden zamandır. Duygusal bir yük içermez. Sadece pratik amaçlar için kullandığımız bir araçtır. Zamanı iyi kullanmak, tamamen şimdide yaşamak demektir. Saat zamanını istediğiniz hayatı yaşamak için kullanmak…

Zamanı nasıl iyiye kullanabilirim derseniz: randevulaşmak, ileriye yönelik plan yapmak, hedef koymak, bu doğrultuda çalışmak ya da geçmişten ders çıkarıp, böylece aynı hatayı tekrar tekrar yapmamak.

Önemli olan nokta rotanızı bilmek, bununla birlikte şu an attığınız adıma pür dikkatinizi verip şu anın kıymetini bilmek. Farkında olun: Yalnız ŞU AN harekete geçilebilir. Bir plan veya hedef yönelik çalışma ŞU AN yapılır. Geçmişten aldığımız ders ancak ŞU AN uygulanabilir.

Öyleyse nasıl daha az stres, endişe, korku ve karamsarlıkla yaşayabiliriz? Rahatlayın, sadece şu an, önünüzde var olanla ilgilenin. Zamanı iyiye kullanın. Onu işlerinizi halletmek için kullanın. Zihninize takılıp kalmayın. Geçmişte ve gelecekte yaşamayın.

Çünkü “şu an” sizi çağırıyor :).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir