Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Pozitifim Pozitifsin Pozitif

Pozitifim Pozitifsin Pozitif…

İçinde bulunduğumuz çağ ve kültür, garip ve takıntılı bir biçimde gerçek dışı bir pozitif beklenticiliğe odaklanmış durumda. Pozitif düşüncenin gücü her ne kadar yadsınamasa da iş çığrından çıkmış durumda.

Şöyle düşün, zengin olan insan ne yapar. Zenginliği sayesinde özgürce planlar yapar, bu planlarını uygular, hayata geçirir ve devamında da gelişen olaylara göre reaksiyon alarak idealine doğru yol alır. Zengin adamın işlerin aksaması ya da piyasaların bozulmasına dair korkuları yoktur. Başına gelince ne yapacağını bilir çünkü yapabilecek kapasitede bir sermayesi vardır. Demek istediğim, zengin insan aynanın karşısına geçip “ben zenginim, ben zenginim” diye tekrarlayıp durmaz. Çünkü zaten zengindir.

Sen pozitif düşüneceğim diye aynanın karşısında geçip de, aslında olmayan bir şeyi tekrarlayıp durduğunda, ama tekrarlar bittikten sonra hala cebinde para olmadığını gördüğünde aslında sende neyin olmadığını tekrarlamış olursun.

Sözler ve olumlamalar tabii ki önemlidir ama bu “pozitifim ben” havası ile içi boş bir biçimde yapıldığında ters yönde bir etki ile zarar vermeye başlar

Pozitifim Pozitifsin Pozitif.

Mesele her şeye teslim olmaktır. Başınıza kötü bir şey gelmiş olabilir. Ve bu çok olağandır. Bu gerçekleştiğinde, olanın ne olduğunu bilip kabullenerek bunun sonucunda ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaktır pozitif olmak. Üzüntü de hayatın bir parçasıdır ve hissettiğinde dolu dolu ağlamasını bilmelisin. Komik ya da eğlenceli bulduğun şeylere gülmek de hayatın bir parçasıdır ve hissettiğinde, şanslıysan, katıla katıla karnın ağrıyana kadar gülebilmelisin. Acı da, sızı da, hastalık da yaşamdandır ve oldukları haliyle var olmalarına izin verdiğinde senin için varlardır.

Bırak her şeyin ve herkesin olması gerektiği gibi olmasına izin ver. Böylece sana katkıda bulunabilsinler, senin yaşam tecrübende bir yer edinebilsinler. Bu sayede yaşadıkların boşuna olmasın ve sende kalsın.

Bir şeyin iyi ya da güzel olması için başarı veya zafer ile sonuçlanması şart değildir. Kötü ya da olumsuz dediğin şeyler de – ki aslında daha çok böyle şeyler – senin gelişimine katkıda bulunur ve seni daha iyi bir sen için hazırlarlar.

Kişisel gelişim ile başarı genellikle birlikte meydana gelirler. Ama bu illa da aynı şey oldukları anlamına gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir