Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Parasal Akıl Fikir

Parasal Akıl Fikir…

Gün içerisinde en çok ne yaptığını düşünüyorsun. Muhtemelen bir çoğumuz bunu “konuşmak” diye cevaplayacaktır. Ama değil. Gün içerisinde en çok yaptığın şey para harcamak. Şu anda para harcamadığını düşünebilirsin mesela. Fakat evindeki buzdolabı, telefon, internet, kombi… Bunların hepsi şu anda senin paranı harcıyor.

İnsana en çok huzur veren şey, borcunun olmaması ve çalışmadığı zaman kendini geçindirecek bir tasarrufunun bulunmasıdır.

Eğer bir de size her ay ödeme yapan bir yatırım geliriniz varsa keyfinize diyecek olmaz.

Para sadece seninle ilgili değil, aynı zamanda ailen ile de ilgili. Örneğin, şunu yapabiliyor musunuz?: Alışveriş esnasında güzel bir şey gördüğünüzde ilk olarak şu soruyu sorabiliyor musunuz? “İstiyor muyum, ihtiyacım mı var?” İhtiyacınız varsa alıyor, sadece istiyorsanız güzelmiş deyip yolunuza devam edebiliyor musunuz?

Hayatımızı kazanmak için meslekler, beceriler öğreniyor ve çalışıyoruz; ancak kazandığımız parayı ne yapacağımız konusunda bir öğrenim görmüyoruz.

Paranın değeri sahip olmakta değil yönetebilmektedir.

Anne ve babamızı seçme özgürlüğümüz yoktur. Ama hala hayattayız değil mi? Öyleyse elimizde yeterli kaynakların bulunmadığından yakınman yersizdir. Kritik olan o kaynakları nasıl kullandığındır.

Ay sonu gelmeden paranın suyunu çekmesi sendromundan daha kötüsü, ömrün sonu gelmeden kaynakların tükenmesidir. Bunun önüne geçmenin tek yolu borçlardan kurtulmak ve yatırım yapmaktır. Ya sen kendi paranı idare edersin ya da o seni idare eder. Seçim senin.

Kazananlarla kaybedenler arasındaki fark, alışkanlıklarındaki farklılıklarda yatar. İyi alışkanlıklar başarının anahtarıdır. Kötü alışkanlıklar ise yenilginin kapılarını açar.

Yatırım yaptığın her kuruş, paranın senin için çalıştığının bir göstergesiyken, yatırım yapmadığın her kuruş da senin para için çalıştığının bir göstergesidir. Geleceğini planlamak için en doğru zaman ya da ideal zaman yoktur, sadece şu an vardır.

İnsanları zenginleştiren iki şey para ve zamandır.

Önce Kendine Ödeme Yap

Genelde maaşlar alındıktan sonra önce kira ödenir, sonra faturalar, varsa taksitler. Sonra evin ihtiyaçları karşılanır, ulaşım giderleri ve sosyal faaliyetlere harcama yapılır. En sonunda da elimizde hala para kalmışsa birikim yaparız. Bu parasal akıl fikir açısından son derece sakıncalı bir tutumdur, çünkü bu şekilde finansal olarak arzu ettiğin yere varabilmen mümkün olmayacaktır. İnsanın isek ve ihtiyaçları sınırsızdır, ekonomik kaynaklar ise sınırlıdır. Öyleyse bunun tam tersini yapmak doğru stratejidir, eline geçenin bir kısmını tasarruf edip kalanı ile giderlerini karşılamak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir