Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Olması Gerektiği Gibi

Olması Gerektiği Gibi…

Bu dünyada ne oluyorsa, başınıza ne geliyorsa her şey olması gerektiği gibi, daima kendi mükemmel zamanına göre oluyor.

Her şey yaşamınıza girmesi için şu anda burada ya da size doğru yola çıkmış durumda. Uzun zamandır aradığınız veya boşluğunu hissettiğiniz şeyler yaşamınızda ya da onların yaşamınıza dahil olması için gereken şeyler olmakta.

Para, sevgi, sağlık, hastalık, ilişkiler, iş, meslek… Hepsinin cevabı siz soruyu sormadan cevabı verilmiştir. Ve gerçekleşir.

Hiçbir şey birbirinden ayrı değildir çünkü tek olandan gelir. Cevapları bulmanın da tek yolu bunu bilmektir. Ayrı olduğumuzu, “ben” olduğumuzu düşündüğümüz sürece mucizeleri göremez, teslim olamaz ve hayatı geldiği gibi yaşamak zorunda kalırız. BİR olduğumuzu anladığımız anda yardımların ve hediyelerin anlamına ve farkına varırız ki bu sevinç ve neşe demektir. O zaman yaşanılası ve yaşanması çok keyifli bir yola aşık olur, tadını çıkarabiliriz.

Gerçeği Söyle

Bu ayrılık düşüncesi yüzünden birbirimizden saklanıyoruz. Gerçekleri anlatamadığımız gibi her geçen gün yeni sırlar, kişisel bilgiler, mahremler, “bana özel”ler ile donatıyoruz tüm yaşamımızı. Bu da ayrılık bilincini güçlendirdikçe güçlendiriyor.

Saklanmaktan vazgeçmeden, gerçekleri söylemeyi öğrenmeden, birbirimize ve dolayısı ile bu hayata karşı aşikar olmadan asal BİR olamayacağız.

Olması Gerektiği Gibi

Gerçekleri söyleyin ve bundan asla vazgeçmeyin, durmayın. Kendinize kendiniz hakkındaki gerçekleri söyleme cesaretini gösterin. Kendinize karşı açık olun. Kendinize yalan söylemeyi ve kandırmayı bırakın. Başkaları hakkındaki gerçekleri de kendinize söyleyin, Nezaket, ima gibi kurgusal tavırları bırakın ve sadece gerçekleri söyleyin. Kendiniz hakkındaki gerçekleri başkalarına söyleyebilecek cesareti gösterin. Saklanmayın ve açık olun. Başkaları hakkındaki gerçekleri başkalarına söyleyebilecek doğruluğa erişin. Unutmayın hepimiz BİRiz ve saklanacak hiçbir şey yok. Saklanmasına gerek yok. Saklamak, gizlemek, örtbas etmek sadece bizi ayrılığa götürür. Son olarak her şey ve herkes hakkındaki gerçekleri her şeye ve herkese söyleyebilin.

Bu bağımsızlık ve adaletin tecelli ettiği noktadır. Hepimizin en çok ve asgari ihtiyaçlarıdır bunlar. Hayatımızı sınırlayan ve engelleyen tüm şeyler birbirimizden saklayabildiğimiz ve saklamayı tercih ettiğimiz şeylerden dolayı gerçekleşir.

Bizi sadece gerçek özgürleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir