Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Korku Nasıl Ortadan Kalkar?

Korku Nasıl Ortadan Kalkar?…

Sıkça sorulan bir soru: “Hayatındaki korkuyu nasıl ortadan kaldırıyorsun?”

Ve biliyorsun, hiç yaptığını sanmıyorum. Bence cesur olun. Görüyorsunuz, cesur insanlar korkusuz insanlar değildir. Cesur insanlar, korktukları şeylerle yüz yüze gelen insanlardır. Korkusuz cesaret yoktur. Daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi yapmaya ne zaman giderseniz gidin, korku devreye girecek.

Şimdi, bazı insanlar uçmaktan korkuyor. İnsanlar farklı şeylerden korkar, bu onları çok ama çok rahatsız edebilir. Eğer bu korkuyu aşmazlarsa…

Ben de uçmaktan korkuyordum. Bir gün bir yere uçuyordum ve çok rahat değildim. Uçakta oturuyordum. Yanımda oturan bir adam vardı. Arkasına yaslandı, bacak bacak üstüne attı, gazetesini okuyordu ve kötü bir hava alanına girdik. Sarsıcıydı… Uçak sallanıp duruyordu. Bu adam orada, gazetesini tutuyordu ve asla nefesini bile bozmadı. Koltukları tutuyordum ve o okumaya devam etti.

Uçuş sonunda düzelince, Ona baktım ve o noktaya kadar onunla konuşmamıştım ve dedim ki: “Afedersiniz, neden orada korkmadınız?” Gülümsedi ve “Şey, ben bunları uçururum, aslında insanları uçmaları için eğitirim.” “Bilirsin, anlayamıyorum” dedim. “Demek istediğim, neden dümdüz gitmiyor?”

Gülmeye başladı ve dedi ki, “Bir kayayı uçurabilirsiniz, eğer arkasında yeterince itme varsa.” Bunu söylediğinde kendimi bir kaya attığını görebiliyordum ve kaya uçuyordu. Asla taş attığını düşünmezsin attığında, ama taş uçuyordu. İtme olduğu sürece, kaya uçacaktır.

Sonra düşünmeye başladım, bu büyük motorlarda milyonlarca kilo itme var ve bunu biliyorsunuz. O zamandan beri hiç rahatsız olmadım. Eğer bir şeyden korkarsak, onu anlamadığımız içindir.

Korku, bilinmeyen cehaletten kaynaklanır.

Ama anladığın zaman, korkudan ayrılıyorsun. Git uçuş prensibini çalış :). Havanın kanatların etrafına nasıl sarıldığını görün. Kanatların etrafına sarılmış, uçağı orada tutuyor.

Korku Nasıl Ortadan Kalkar?

Korkuya hayatınızı kontrol etmek için izin vermeyin. Kesinlikle reddedin. Birisinin dediği gibi: “Korku kapıyı çaldı, inanç onu açtı ve orada kimse yoktu.” Görüyorsun, zeki eylemlerle korkuyu ortadan kaldırıyorsun. Korktuğun şeyle yüzleş ve korku seni bırakacak. Beş dakika boyunca bile olsa hayatını kontrol etmesine izin verme.

Korkunun beni her zaman kontrol etmesine izin verirdim. Neredeyse her zaman. Korku bilinmeyenin sebebidir. Korktuğun bir şey varsa, git çalış, anla, o alanda profesyonel olan biriyle konuş. Ama Allah aşkına, artık hayatını kontrol etmesine izin verme.

Kendi işini kurmaktan korkan insanları düşün. O yere taşınmaktan korkuyorlar, gerçekten gitmek istedikleri halde. O kızdan veya erkekten bir randevu istemekten korkuyorlar. Hayatlarını kurutuyorlar da ne oluyor? Değiyor mu?

Sadece kısa bir süre için buradayız. İyi zaman geçir. Korkunla yüzleş ve kurtul.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir