Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Kendini Yargılamayı Bırak

Kendini Yargılamayı Bırak…

Hayatımızda olan her şey, başımıza gelen, bizi etkileyen, bizim yaptıklarımız ve bunlar yüzünden çevremizdekileri etkileyen her şey, hepimiz için mükemmel bir şekilde oldu. Bu olanlar sayesinde ihtiyaçlarımız yönünde, istediğimiz şekilde geliştik, değiştik ve dönüştük.

Bu bir kaçış ya da sıyrılma cümlesi gibi gelebilir ama değil. Daha önce yaptığımız yanlışlar, çevremize karşı hatalarımız hatta bilinçli olarak yaptığımız kötülükler de dahil, geçmiş sorumluluklarımızdan kendimizi haklı çıkarma çabası…

Bencil miydiniz? Çok kişiyi mi incittiniz? Bir çok seveniniz için hayal kırıklığının beden bürünmüş hali misiniz? Yaptığınız için pişman olduğunuz çok fazla şey mi var? Değiştiniz, geliştiniz ve şimdi herkese nazik ve faydalı olmak istiyorsunuz ama geçmişinizden dolayı bunda tereddüt mü ediyorsunuz?

Önce kendine karşı nazik ol.

Kendini yargılamayı bırak ve gerçekliğini yaşamak için kendine izin ver. Geçmiş bir yaşanmışlık olarak sadece zihinlerde kalan bazı resimlerden ibaret ve artık yok. Tüm gerçeklik şu anda. İnsanlar yargılayabilirler. Yargılayacaklar da…

Ama bu gerçeğin ne olduğunu değiştirmez. Gerçeğin güvenilirliğini ve şüphe duyulmazlığını etkilemez. Gerçek gerçektir ve olduğu haliyle vardır. Söylediklerinin, yaptıklarının iyiliği ve güzelliği hiçbir şey kaybetmez. Çünkü onlarda oldukları haliyle iyi ve güzeldir. Samimiyetini koru, kendini affet. Diğerlerinin de gerçeği görmeleri ve seni affetmeleri için zaman ver. Ama affetmelerini bekleme.

Onay Bekleme İhtiyacı

Başkalarının senin hakkında ne düşündüklerini dert edinmeyi bırak. Bu endişe seni yer bitirir. Başkalarından onay almayı bekliyorsan, bu ihtiyaç ile endişe içindeysen, kendinin sahibi sen değil, onay beklediklerindir.

Seni anlıyorum. Güzel şeylerden bahsetmek istiyorsun ama geçmişinde güzel olmayan çok şey var. Gerçeklerden ve iyilikten bahsetmek istiyorsun ama geçmişinde çok fazla kibir ve kötülük var. Şimdiki gerçekliğinin sana yakışmadığını düşünüyorsun. Bunu yapma!

Öğrenmeye ihtiyaç duyduğun şeyi öğretirsin.

Kusursuzluktan bahsetmek için kusursuz olmana gerek yok, ki hiçbirimiz değiliz. Mükemmellikten bahsetmek için mükemmel olmana gerek yok, ki hiçbirimiz değiliz. Ustalıktan bahsetmek için usta olmaya gerek yok, ki hiçbirimiz usta değiliz.

Samimi ol. İçten davran. Sevgi ile hareket et. Yapabileceğinin en iyisini yap ve bırak.

Gerisi senin işin değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir