Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Kendinden Daha Büyük Bir Şey Yok

Kendinden Daha Büyük Bir Şey Yok…

Bir gün seminerlerimden birinde sordum: “- Burada kim başarısız oldu?” Lanet odada kimse elini kaldırmadı! Bu yüzden durakladım ve dedim ki, orada olduğunuzu biliyorum,
kalbinizin atışını duyabiliyorum. “Burada kim daha önce başarısız oldu?”

Ve bir cevap istedim ve sonra birkaç kişi elini kaldırdı. Dedim ki tekrar, “burada kim başarısız oldu?” Ve şimdi hepsi kalkmaya başladı.

Ben de dedim ki, başarısız olduğunuzda neden başarısız oldunuz? Ve sizin ve bir çoklarının söylediği her şeyi söylediler.

  • Yeterli zaman yoktu.
  • Doğru teknolojiye sahip değildik.
  • Param yoktu.
  • Bağlantılarım yoktu.

Bilirsiniz, yanlış insanlar falan… İnsanlar yanlış liderler olduğunu söyler, değil mi? Ve sonra karanlıktaki bu ses, tüm oda zifiri karanlıktı: “Yeterli Yargıtay Adaletim yoktu” Ve baktım ki, Başkan Yardımcısı Al Gore. Muhtemelen Amerikan politikası hakkında pek bir şey bilmezsiniz, ama o ve Bush Jr. sıkı skıya bağlıdırlar. Kimin gideceğine karar vermek için Yargıtay’a gitmek zorunda kaldı ve o kaybetti.

Ve Demokrat olan Kuzey Kaliforniya’da olduğumuzu ve onun destekçisi olacağını söylediğinde, hepsi ayağa kalktı ve bunu söylediğinde ayakta alkışlandı. Bu yüzden ayakta alkışlamayı kestiklerinde, “neden Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmadığınızı
açıklamanın bir yolu bu” dedim. Ama bunun doğru olduğunu söyleyemem.

Ve bir duraksama oldu, sanki ne demek istiyor diye soruyordular? Ben de dedim ki, bunu mantıklı bir şekilde yapalım. Sizlerin bana söylediği her şey, teknolojiye sahip değildim, doğru bağlantılara sahip değildim. Zamanım yoktu, param yoktu. Bana anlatııklarınız hep aynı,

Kendinden Daha Büyük Bir Şey Yok

O yoktu, bu yoktu… Ve bana diyorsunuz ki başarısız oldum çünkü kaynaklarım yoktu. Ve sana zaten bildiklerini anlatmaya geldim. Sorun kaynaklar değil, başarızılığının sebebi kaynaklarının yetersizliği.

Çünkü nihai kaynaklar duygusal durumlardırındır. Yaratıcılık, kararlılık, tutku, dürüstlük, samimiyet, aşk, bunlar nihai insan kaynaklarıdır. Ve bu kaynakları kullandığınızda, dünyadaki diğer kaynakları elde edebilirsiniz. Bunlar asıl kaynaklardır.

İstediğin şeye sahip değilsen, kendine hikaye anlatmayı bırak çünkü paran yokmuş, zamanın yokmuş, bunlar saçmalık.

Bunun nedeni, teknelerinizi nerede yakacağınız konusunda kendiniz karar vermemiş olmanız. Eğer lanet adaya gitmek istiyorsan, lanet teknelerini yak ve adaya çık.

Çünkü insanlar ölmek ile başarılı olmak arasında kaldıkları zaman başarılı olma eğilimindedir.

Kabullenme ihtiyacınız sizi bu dünyada görünmez hale getirebilir. Birçoğunuz gibi, bu dünyaya girip kendimden daha büyük bir şey yapmaktan endişe duydum.

Kendimden daha akıllı biri, kendimden daha büyük bir şey olmadığını anlayana kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir