Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Hayat Pürüzlerle Güzel

Hayat Pürüzlerle Güzel…

Yaşamımızda bir çok engel var. Bazılarına engel diyemesek bile sürekli çözüm bulunması gereken sorunlar var diyelim. Hayat bir çözümden yeni bir soruna sürüklüyor bizi. Onu çözdük derken yepyeni bir sorun daha.

Bi’ gün yüzü, bi’ rahat göremeyecek miyiz biz yahu? 🙂

Allah geçinden versin, o dediğin ölünce olur ancak. Öteki taraf ile ilgili rivayetler de pek umduğun gibi değil açıkçası. Biz şu işi bu dünyada anlamaya çalışalım. Neden sürekli sorunlar var?

Kilo Sorunu

Kilo sorunun var diyelim. Zayıflamak istiyorsun. Dolayısı ile çözüm olarak bir spor salonuna kaydolmayı ya da egzersiz anlayışını günlük hayatına katmayı düşünüyorsun.

Kişisel Not: Spor salonuna gitme. Hareket kabiliyeti ile yaratılmış bir canlısın, günlük hayatına hareket kat. Hareket etmek için haftanın belli günü belli bir yere giden başka bir canlı yok doğada.

Egzersiz yapmaya karar verdiğinde kilo sorununu çözmüş sayılabilirsin, artık bir ilerleme kaydediyorsun ve mutlusun. Ama yeni bir sorunun var: egzersiz yapmak. Bu yeni sorun için de güzel bir zamanlama yaparak, işe gitmeden bir saat önce yürüyüş yapmayı zamanlayarak yeni bir çözüm buldun. Bravo!

Ama yine yeni bir sorun daha var: bir saat erken kalkmak. Tamam, panik yok. Çözüm her zaman var. Çalar saat, evet bir çalar saat almalısın ve her gün kalktığın vakitten bir saat erkene ayarlarsan bunu da çözdün demektir. Tamam sanırım, başka yeni bir sorun yok değil mi? Ne! Terledin mi?

Sen o çalar saati bir buçuk saat erkene kur. Rahatça yürüyüşünü yap, duşunu al, oh mis! Oradan da işe… Uykunu mu alamadın? O zaman şöyle yapalım: akşamları bir buçuk saat erken yat sen. Şimdi alışık değilsin, uyku tutmaz seni, iki saat olsun. Haydi Allah rahatlık versin.

Senin kilo sorunun yüzünden ben kilo verdim vallahi 🙂

Çok mu Zor?

Çok mu zor göründü gözüne. Aslında dahası da var ama gerisini getirmedim. Kilo vermeyi başardığında elbiselerin bol gelmeye başlayacak mesela… Yeni giysiler seçmek ve masraf etmek zorunda kalacaksın. Bu böyle gidecek.

Ama rahatlayabilirsin, bu saydıklarımın hepsinin toplamına hayat deniyor ve bu saydıklarım sayesinde bir varlık kazanıyor. Bunlar dert ya da sorun değil yani, sadece olağan şeyler. Bunları dert olarak algılayıp algılamamak senin seçimin. Bunlar olmasa yüksek ihtimal ile sıkıntıdan patlarsın.

Hayat Pürüzlerle Güzel

Bunlar sebep sonuç sadece. Işığı görmek için göz kapaklarını açman, zıplamak için önce dizlerini kırıp alçalman, nefes alabilmek için önce nefes vermen gerekir.

Her nesnede olduğu gibi her duyguda da bir sürtünme kuvveti var. Onu kendi yapan da bu sürtünme kuvveti zaten. O yüzden bütün bu hız kazandıran yavaşlamaların kıymetini bil ve tadını çıkar. Yaşa!

Her taş sürtündüğü kadar cilalanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir