Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Fırsat ve Şans

Fırsat ve Şans…

Şans ya da talih olarak bildiğimiz tanıma inancın varsa, yüksek ihtimal ile tembellik veya bahane üreticiliği konusunda uzmanlaşmak üzere olabilirsin.

Şans diye bir şey yok, burada anlaşalım.

Daha önce de birçok kez duymuş olabileceğin gibi şans, fırsat önüne geldiğinde hazırlıklı olma halidir. Fakat yine de şans değil ama talih diyebileceğimiz bir olgudan bahsetmek istiyorum.

Örneğin varlıklı ve nüfuzlu bir ailenin evladı olarak dünyaya gelmek, akranlarına nazaran daha güçlü ve enerjik bir genetik ile doğmuş olmak veya miladi takvim sisteminin elverişli ilk aylarında doğmuş olmak gibi bazı doğuştan gelen ayrıcalıklara sahip olanlar da yok değil.

Zengin çocuğu olmak ya da biyolojik olarak güçlü, iri veya uzun bir anne-babadan genetik miras almış olmak konularına girmeyeceğim zira çok etken olabildiğimiz hususlar değil.

Miladi olarak elverişli olan ilk üç ayda doğmuş olmak konusunu şöyle açıklayabilirim: Ocak, şubat ve mart ayında doğan bir birey, aralık ayında doğan birey ile aynı yaşta sayılsa da aslında 10 – 11 ay farkla daha yetişkin olarak aynı kategoride okul hayatına atılıyor. Bu 11 aylık süre gelişim çağında hızlı değişim gösteren çocuklarda büyük fark yaratabiliyor.

Doğumunuz ile gelen tüm elverişli faydalar şans gibi görünse de şans değil sadece avantajdır.

Ve bu avantajların hiçbiri aşılamayacak şeyler değildir. Bunların arkasına sığınmak atalet için bahaneden başka bir şey olamaz ve saygı görmenize sebep değildir.

Matta İlkesi

Matta ilkesi olarak bilinen cümle şu:

Kimde varsa ona daha fazla verilecek ve o bolluk içinde olacak. Kimde yoksa kendisinde olan da elinden alınacak.

Çok iddialı belki korkunç bile gelse de aslında müjdeli bir beyandır. Elinizde olan şeyin artacağı konusunda sevindirici bir cümledir.

Fırsat ve Şans bazılarına doğuştan sunulmuş olabilir. Eğer sizde yoksa, o zaman ilk edinimleriniz belki zor olacak belki de defalarca bu edinimlerinizi kaybetmek durumunda kalabileceksiniz. Bu yaşamın cilvesinden başka bir şey değildir.

Ama ilk tasarrufunuz ile birlikte artık sen de bir “var” olan olacaksın ve kendisine daha çok verilecek ve bolluk içinde olabilecek kimseler arasındadır demektir.

O zaman elinde olmayanlar konusunda sızlanmayı bırak. Kazan ve kazandıklarına sahip çık. Evrenin tüm yasaları yardımında olacak.

Benzer benzeri çeker.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir