Sercan Çetin

Her Gün Bir Adım, Hiç Durmadan, Hep İleri…

Evrende Yalnız Mıyız?

Evrende Yalnız Mıyız?… Uzayda Yaşam Var Mı?… Uzaylılar Gerçek Mi?…

Soru: Benim sorum şu, bu evrende yalnız mıyız?

Sadhguru: İnsanların evrenin insan merkezli olduğunu düşünmesi son derece çirkin. Bu çirkin doğadan… size “Tanrı sizi kendi görüntüsünde yarattı” derken yaptıkları bu hata, insanları her şey için çok aptalca ve ahlaksız hale getirdi. Tanrı neden çekirge gibi görünmüyor? Soruyorum. Neden olmasın? Hayır o. Benim gibi.’

Evrende Yalnız Mıyız?

Hayır, belki bir böceğe benziyor, belki bir bufaloya benziyor, belki bir kaplana benziyor, belki bir fil gibi görünüyor. Ya da belki de bu gezegende herhangi bir hayata benzemiyor, başka bir şekilde görünüyor. Ya da belki hiçbir şey gibi görünmüyor. Bu insanların yüzleşmek istediği bir şey değil. Tanrı’nın büyük bir adam ya da büyük bir kadın olduğuna inanmak zorundalar. Daha fazla el, daha fazla bacak ama bizim gibi.

Bu nedenle, bazı dinlerin insanların zihnine koyduğu fikri, insanları tüm kozmosun insan merkezli olduğuna, her şeyin bizim için burada olduğuna inanmasını sağladı. Bu ahlaksız fikir gezegeni yok etti. Her bilim insanı – modern bilimimiz bununla işbirliği yaptı – bugün bilim anlayışımız araştırma üzerine araştırmadır. Tüm bunlar ne hakkında? Hepsi evrendeki her şeyi refahımız için nasıl kullanabileceğimizle ilgilidir. Bir ağaç görürsek nasıl kullanılacağını bilmek isteriz. Bir kuş görürsek, onu nasıl kullanacağımızı bilmek isteriz.

Uzayda Yaşam Var Mı?

Bir çiçek görürsek, nasıl kullanılacağını bilmek isteriz. Bir böcek, bir haşere, bir atom – ne olduğu önemli değil, onu refahımız için nasıl kullanacağımızı bilmemiz gereken her şey. Çoğu şeyi kullanmayı öğrendik ama yine de refah gelmedi, değil mi? İnsanlar da dahil olmak üzere her şeyi kullanmayı öğrendik, ancak refah gelmedi. Eğer oturup karınca ya da arı gruplarını ya da kuşları ya da diğer hayvanları gözlemlemek için sabrınız varsa, tam teşekküllü bir yaşamları ve kendi sosyal etkileşimleri vardır, yüzde yüz.

Aslında insanlardan çok daha aktif ve güçlü hayatlar. Sadece tüm bunların böyle olduğunu düşünüyoruz. Birisi yarın karıncalardan nasıl protein alınacağını öğrenirse, bitmiştir, tüm karıncalar gitti. Bunun bilim olduğunu düşünüyoruz. Bu delilik! Bu tam bir delilik. Her şeyin bir yeri var. Eğer bunu görmezsek, kaybettik demektir. Öyleyse, ‘Bu evren insan merkezli mi, tek hayat mıyız?’ Kendime çok mantıklı olduğumu söylerdim, deneyimlerim hakkında konuşursam çıldırdığımı düşüneceksin. Bu yüzden bunu burada bırakacağım.

Uzaylılar Gerçek Mi?

Ama insan merkezli olamaz, çok büyük. Sadece insan merkezli olamaz. Olamaz. Benim için, öyle olmayışı yaşayan bir deneyim. Sadece çok mantıklı olma konusundaki saygınlığımı kaybetmek istemiyorum. Bu nedenle birkaç şey hakkında konuşmayı reddediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir